Dolní Újezd přivítá nejlepší české oráče

orba jako soutěžní disciplína

Pardubice (7.10.2015) – 42. Mistrovství České republiky v orbě se blíží. Na poli u Dolního Újezdu se uskuteční již tuto sobotu 10. října. Kromě samotné soutěže se mohou návštěvníci těšit také na bohatý doprovodný program včetně výstavy zemědělské techniky, ukázky ručního mlácení a čištění obilí, jarmarku s představením některých řemesel, vystoupení skupiny Dolnovanka, či letů vrtulníkem.

„Náš kraj je se zemědělstvím historicky spjatý, a to nejen pro svoji úrodnou půdu, která byla jedním z důvodů osídlení této oblasti, ale také proto, že z něj pochází vynálezci ruchadla bratranci Veverkové, kteří tímto vynálezem provedli revoluci v orbě a významným způsobem jí tehdejším zemědělcům usnadnili,“ uvedl radní pro oblast zemědělství Václav Kroutil. „Věřím, že si návštěvníci soutěž užijí i díky bohatému doprovodnému programu, který jistě zaujme velké i malé příznivce českého zemědělství,“ dodal radní Kroutil.

“Mistrovství se zúčastní nejvíce účastníků v historii. Pojede 50 souprav a z toho 28 dvouradličných soutěžně upravených pluhů, 7 koňských souprav, 7 veteránů a po čtyřech konvenčních pluzích čtyřradličných a víceradličných,” přibližuje Lukáš Staněk, učitel ze Střední zahradnické a technické školy v Litomyšli. Již při červnovém mistrovství Pardubického kraje ve Vidlaté Seči mohli diváci vidět v akci traktor Svoboda z roku 1939. Tento stroj byl před několika dny k vidění na mistrovství Evropy veteránů a orat bude i v Dolním Újezdu. Početné zastoupení budou mít také junioři, tedy studenti středních škol. “Při práci se představí 17 juniorů do 21 let, přičemž hned deset bude z Litomyšle,” dodal Lukáš Staněk.

Slavnostní zahájení se uskuteční na návsi v Dolním Újezdu od 8 hodin. Před budovou základní školy u pomníku selského povstání budou představeni všichni soutěžící a součástí malé slavnosti bude rovněž připomenutí 335. výročí selských bouří na Litomyšlsku. Kolona všech účastníků se poté vydá na pole. Zahájení na poli se koná v 10 hodin a oráči se pustí do práce v 11 hodin. Pro vesnici znamená republiková soutěž prestiž a toho, že volba padla právě na Dolní Újezd, si místní váží. “Jsme zemědělskou obcí, kde právě práce v zemědělství zaměstnávala vždy nejvíce obyvatel a i dnes patří k největším pracovním příležitostem. Snoubí se tu činnost zemědělského družstva se soukromým sektorem,” podotkl dolnoújezdský starosta Stanislav Hladík.

Rubrika: Aktuality, Venkov je dobrým mistem pro život