Elektrotechnici stočili svůj první med a pracují na sestavě, která bude léčit a monitorovat včely

Pardubice (29.6.2017) – Elektrotechnika a včelaření? Nad touto kombinací by se mohl leckdo pozastavit. Pro Střední průmyslovou školu elektrotechnickou a Vyšší odbornou školu v Pardubicích to ale není nic zvláštního. Od letošního školního roku tam totiž funguje včelařský kroužek.

Jeho hlavním cílem je vyrobit sestavu, která bude monitorovat život včel pomocí elektronických pomůcek. Tento záměr mladých včelařů podpořil také Pardubický kraj. „Mám radost z toho, že na první pohled vzdálené obory mohou vzájemně spolupracovat, což přináší nové poznatky a zkušenosti,“ řekl radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil, kterému studenti donesli med z jejich prvního stáčení.

Sestava, na které nyní elektrotechnici pracují, by měla sledovat náladu včelstva, ohřevem teploty v úle likvidovat roztoče, měřit váhu včelstva a zajistit a zabezpečit ho před krádeží. Pomocí čidel by měl být také monitorován zdravotní stav včel. Ze členů kroužku se tak v jarních a letních měsících stávají chovatelé včel, na podzim a přes zimu jsou z nich pak technici, kteří pracují na výrobě elektronických součástek.

Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola také uzavřela spolupráci se Středním odborným učilištěm včelařským v Nasavrkách, které žákům předává potřebné znalosti. V jednání je i spolupráce s německou střední školou Gymnasium Marienstatt, které také provozuje včelařský kroužek.

Rubrika: Aktuality, Regionální potraviny na regionální stůl, Vzdělání, mladá generace