Každé dítě se dívá na svět přírody jinýma očima

Zdravá a nemocná příroda – Finalisté kategorie I.stupeň ZŠ

Pardubice (25.2.2015) – Jak vidí děti svět okolo nás a rozlišují zdravou přírodu od nemocné? Ledacos o tom vypovídají kresby a výtvarná díla, která děti poslaly do 5. ročníku výtvarné soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje – jednoho z největších výtvarných projektů pro děti nejen v kraji, ale také v České republice. Stovky soutěžních prací hodnotila odborná porota a těm nejlepším z nejlepších dnes předala ocenění.

Výtvarná soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje je každoročně už po dobu pěti let vypisována pro všechny děti od mateřských až po střední školy v Pardubickém kraji. Úkolem soutěžících je výtvarně ztvárnit kontrast mezi zdravou a nemocnou přírodou. Stačí zapojit fantazii, vzít do ruky pastelky nebo jiné malířské náčiní a pustit se do práce. Pořadatelé soutěže letos opět shromáždili stovky obrázků a porota měla hodně práce s tím, aby vybrala ty NEJ. „Práce hodnotím podle schopnosti vnímat kresbu, podle schopnosti vyjádření či podle schopnosti trochu to zakomponovat, zdůraznit věci podstatné a nepodstatné,“ prozradil svou metodu hodnocení jeden z porotců, malíř František Zálabský. Kromě něj v porotě zasedla například i zpěvačka Petra Černocká, ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková nebo třeba galerista a někdejší ředitel Muzea Kampa Jiří Lammel.

Členem poroty byl i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který nejen že přijal nad soutěží záštitu, ale také udělil vlastní Cenu hejtmana Pardubického kraje. Tu získala pravidelná účastnice soutěže a vítězka letošní kategorie starších žáků Míša Hatlová. Míša do soutěže přihlásila kresbu, ve které ztvárnila plynovou masku, v jejíchž „očích“ se odráží barevný květ. „Na obrázku, který jsem vybral, oceňuji především využití jedinečné výtvarné techniky, tedy kresbu uhlem. Zároveň mne velmi zaujal námět, který v mých očích plně vystihuje kontrast mezi zdravou, barevnou přírodou a nemocnou, která barvami příliš neoplývá,“ objasnil svůj výběr hejtman Martin Netolický.

Podobně emotivně ke své soutěžní práci přistoupila i vítězka v kategorii středoškoláků Tamara Tothová, která také tužkou vyjádřila kontrast zdravé a nemocné přírody formou přesýpacích hodin. Z horní části se zdravá příroda pomalu přesypává v šeď paneláků a odpadků… Menší děti k tématu přistoupily mnohem barevněji, i když i tady je trochu cítit smutek z nemocné přírody. Pětiletá Mia Horvátová namalovala smutné květiny podél silnice plné aut. V kategorii prvního stupně základních škol zvítězil Jaroslav Bajt, který si zvolil téma cesty vlakem přírodou.

„Kromě odborné poroty o svých vítězích mohla hlasovat také veřejnost. Ve jménech vítězů se sice s odbornou porotou úplně neshodla, přesto se tato jména často objevují na předních příčkách jednotlivých kategorií,“ prozradila členka realizačního týmu soutěže Dáša Hykšová. V nejmladší kategorii zvítězil Marcel Keřt s obrázkem zachycujícím výlet z města za sluníčkem, v kategorii 1. stupně základních škol veřejnost vybrala Martina Fulína a jeho obrázek zvířátek v lese a v kategorii starších žáků základních škol vyhrála Nataly Schattingerová, která si k pomoci s tříděním odpadů přizvala supermana. Vítězkou v kategorii středoškolské mládeže se stala Michaela Piperková se svým obrázkem nemocného lesa.

Výtvarná soutěž Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje je určena dětem ve čtyřech věkových kategoriích – mateřské školy, první stupeň základních škol, druhý stupeň základních škol a středoškoláci. Úkolem soutěžících je nakreslit libovolnou technikou obrázek, který má vystihnout rozdíl mezi zdravou a nemocnou přírodou. Děti a studenti mohli volit z několika podtémat: Čím by měl být odpad?, Silnice jako součást přírody, Může být silniční příkop pěkný?, Pohádková cesta pro auta, Honzíkova cesta, Mašinka a příroda, Příroda a koleje. Středoškoláci navíc mohli volit téma Reinkarnace odpadu. Výtvarná díla vznikala v druhé polovině roku 2014, v lednu začalo jejich hodnocení. V prvním kole byli vybráni v každé kategorii finalisté, z nichž pak tzv. druhá porota volila vítěze.

Záštitu nad soutěží přijali hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, náměstci hejtmana Jana Pernicová a Jaromír Dušek a také člen rady kraje Václav Kroutil.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE ZDRAVÁ A NEMOCNÁ PŘÍRODA PARDUBICKÉHO KRAJE

KATEGORIE – MATEŘSKÉ ŠKOLY (0 – 6 let)

1. Mia Horvátová, Pardubice

2. Alice Fajmonová, Pardubice

3. Dominika Zárubová, Pardubice

KATEGORIE – I. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL (7 – 10 let)

1. Jaroslav Bajt, Králíky

2. Nikol Kudryavtseva, Králíky

3. Lukáš Vrzal, Králíky

KATEGORIE – II. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL (11 – 15 let)

1. Michaela Hatlová, Holice

2. Nataly Schättingerová, Holice

3. Pavla Rufrová, Vysoké Chvojno

KATEGORIE – STŘEDNÍ ŠKOLA

1. Tamara Tothová, Svitavy

2. Michaela Piperková, Jevíčko

3. Kristýna Bažantová, Velké Opatovice

CENA HEJTMANA PARDUBICKÉHO KRAJE

Michaela Hatlová, Holice

CENA VEŘEJNOSTI

1. KATEGORIE: Marcel Keřt, Pardubice

2. KATEGORIE: Martin Fulín, Ronov nad Doubravou

3. KATEGORIE: Nataly Schättingerová, Holice

4. KATEGORIE: Michaela Piperková, Jevíčko

Rubrika: Aktuality, Vzdělání, mladá generace