Krajské dožínky oživily tradice a představily moderní techniku

Krajské dožínky oživily tradice a představily moderní techniku

Pardubice (21.9.2015) – Tisíce návštěvníků oslavily v neděli Krajské dožínky na Zámku Pardubice i blízkém Pernštýnském náměstí. Na obou místech, mezi kterými se mohli nechat svézt na koňských povozech, je čekal bohatý program, který pro ně připravily střední školy zřizované Pardubickým krajem, Východočeské muzeum v Pardubicích a zemědělci a potravináři Pardubického kraje.

„Přestože počasí malinko ´zazlobilo´, den se velmi povedl. Jsem rád, že jsem mohl na náměstí oznámit skvělou zprávu, že se obec Vysočina v republikové soutěži vesnice roku se umístila na druhém místě. Nejen pardubický hokej, ale i náš venkov dokáže reprezentovat na republikové úrovni. Jsem rád, že jako zemědělci můžeme ukázat, jaké poctivé potraviny umíme vyrobit,“ sdělil krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Na Zámku si děti i rodiče mohli vyzkoušet vyrobit předměty ze dřeva, sladkosti z mandlové hmoty, ozdobit perníčky, umlít zrno na mouku a mnoho dalšího. Uvnitř zámku na ně čekalo kolo štěstí Regionálního muzea v Chrudimi, na kterém si zájemci losovali soutěžní otázku a hledali předměty spojené s prací na venkově v 19. století. V parkánu obsluhoval cirkulárku historický stabilní motor a nechyběl ani fukar. Hospodářská zvířata jako oslík, krávy, kozy či slepice okouzlovaly hlavně nejmenší návštěvníky.

Na Pernštýnském náměstí se rozdávaly dožínkové věnce a také předávalo ocenění MLS Pardubického kraje. Lidé mohli nejlepší regionální potraviny ochutnat a zakoupit v mnoha stáncích. Dominantou náměstí ale byla hlavně moderní zemědělská technika: kombajny a traktory. Hudební doprovod obstarala cimbálovka Dolňáci, kapela Karel Gott Revival a populární Buty.

Rubrika: Aktuality, Regionální potraviny na regionální stůl, Venkov je dobrým mistem pro život