Kroutil: kraj musí pomáhat malým obecním prodejnám i nadále

Objem finančních dotací, kterými Pardubický kraj přispívá na provoz malých obecních a pojízdných prodejen se pod vedením sociální demokracie během posledních čtyř let více než ztrojnásobil. V roce 2009 kraj rozdělil 454 tisíc korun, letos již dokonce více než 1,4 milionu korun. Dotační titul je jedním z pilířů Programu obnovy venkova Pardubického kraje.

 Podle Václava Kroutila, radního Pardubického kraje zodpovědného za životní prostředí, zemědělství a venkov se ukazuje, že podpora obchůdků na venkově je naprosto nezbytná.

„Díky těmto prostředkům se v malých vesničkách daří udržet v činnosti prodejny se základními druhy potravin. Zejména starší občané v zimních měsících se často jen obtížně dostávají do měst za nákupy. Snažíme se obcím pomoci, aby udržely při životě své prodejny. Z čísel je navíc patrné, že se zvýšil zájem a povědomí obcí o tento druh podpory,“ řekl krajský radní Kroutil.

Kraj mohou o dotaci na provoz obchodu nebo pojízdné prodejny žádat obce, které nemají více než 500 obyvatel nebo město do 2 000 obyvatel pro svou místní část, která má do 500 osob. „Finanční prostředky jsou vždy poskytovány zpětně podle skutečných nákladů prodejny v předcházejícím roce. Uznatelnými náklady jsou například elektrická energie, otop, voda, ale také vybavení prodejny klimatizací, mrazícím nebo chladicím zařízením,“ upřesnil Václav Kroutil.  Kraj poskytuje dotaci ve výší padesáti procent nákladů v běžném roce, výše maximální dotace na jednu prodejnu je sto tisíc korun.

Sociální demokracie chce s tímto druhem podpory malých obcí v Pardubickém kraji pokračovat. „Například v Bousově na Chrudimsku i díky dotaci od kraje mohl v roce 2011 vzniknout obecní obchod. V malých místních prodejnách navíc často koupíte kvalitní potraviny, které vypěstovali zemědělci žijící v regionu. Ti se přitom v konkurenci levného a ještě levnějšího jen obtížně prosazují do nabídky velkých mezinárodních obchodních řetězců,“ objasnil jeden z dalších významů podpory obecní prodejen Kroutil.