Natura park se otevřel nad řekou Chrudimkou

slavnostní otevření

Pardubice (25.9.2015) – Nové centrum ekologického vzdělávání Natura park vzniklo v Pardubicích přímo nad cyklostezkou podél řeky Chrudimky a samo tak výborně zapadá do okolního prostředí. Své aktivity v něm rozšiřuje ekocentrum Paleta. Na slavnostním otevření nechyběli ani zástupci Pardubického kraje, který na vznik Natura parku, financovaného převážně z Operačního programu Životní prostředí, přispěl 2,5 miliony korun.

„Ekocentrum Paleta letos slaví 25 let. Pardubický kraj jej podporuje od svého vzniku před 15 roky. Jsem rád, že se projekt návštěvnického, informačního a vzdělávacího centra podařilo dokončit i s finančním přispěním kraje,“ sdělil 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Po oceňovaném parku Na Špici tak v Pardubicích tak vyrostla další nádherná stavba. Rozhodně by se měla přihlásit do dalšího ročníku soutěže o Stavbu roku, kde má velkou šanci uspět,“ dodal Roman Línek.

„Budova je postavena jako masivní dřevostavba, podzemní patro je betonové a je vybavena rekuperací, nízkoteplotním podlahovým vytápěním,“ vysvětlil ředitel Ekocentra Jiří Bureš. „O edukativní programy, které nabízíme, je ze strany škol enormní zájem. Plán máme obsazený až do konce školního roku,“ pochvaluje si ředitel ekocentra Paleta Jiří Bureš. Zařízení slouží v odpoledních hodinách také široké veřejnosti.

„Líbí se mi architektonické řešení stavby i její zasazení do zdejšího přírodního parku. Přestože leží téměř v centru města, je zde příroda doslova nadosah,“ říká náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. „Zájem škol, a to i z jiných částí kraje, mě velice těší. Stejně tak chválím spolupráci centra se Střední školou zemědělskou a Vyšší odbornou školou Chrudim, jejíž žáci se na realizaci ojedinělého investičního záměru rovněž podíleli,“ dodává.

Veřejnosti se Natura park zpřístupní prvního října. Bude mít otevřeno sedm dní v týdnu a jeho program bude celoroční. Dopoledne budou vyhrazená pro školy a odpoledne a víkendy pro veřejnost. Ve vnitřních prostorách i celém areálu je rozmístěna interaktivní expozice zaměřená na soustavu Natura 2000. Informační centrum nabízí samoobslužné interaktivní výukové sady a pracovní listy různého zaměření – krajinář, umělec apod.

Rubrika: Aktuality, Bioodpad není odpad, obnovitelné zdroje, Vzdělání, mladá generace