Navzdory suchu rozsvítily jiřinky Zámek Pardubice

Cenu Pardubického kraje předal radní Váslav Kroutil Vladimíru Neděliakovi

Pardubice (4.9.2015) – Sucho postihlo letos nejen zemědělce, ale také pěstitele okrasných květin. Na populární výstavě jiřinek na Zámku Pardubice proto návštěvníci uvidí méně aranžovaných květin, než obvykle. Zato se v Rytířských sálech mohou přesvědčit, že letos rozkvetly jiřiny o to nádhernější. Výstava potrvá až do neděle. Dnes ji spolu s organizátory zahájil i krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

„Čtrnáctý ročník výstavy byl postižen suchem. Měli bychom mít úctu a pokoru k přírodním podmínkám. V opačném případě nám to příroda bude vracet. Buďme rádi, že příroda letos dovolila alespoň deseti vystavovatelům předvést krásné květy letošního roku, a uvědomme si, že nejsme pány přírody, ale příroda je pánem naším, “ sdělil krajský radní Václav Kroutil. Ten také předal pohár Pardubického kraje za nejlepší expozici výstavy. Letos ho získal Vladimír Neděliak z Prahy.

Celostátní výstavu jiřinek organizuje specializovaná organizace Českého svazu zahrádkářů DAGLA a Východočeské muzeum v Pardubicích již 14. rokem. Letos je vystaveno 1979 květních úborů ve 333 odrůdách od deseti vystavovatelů. Loni jich bylo o sedm více.

Tradice výstav jiřin se v Pardubicích datuje až k roku 1927. Tehdy byla v dnešních Tyršových sadech jiřinková zahrada známou okrasou. Právě proto se parku říkalo také Jiřinky.

Rubrika: Aktuality, Venkov je dobrým mistem pro život