Pardubický kraj obhájil prvenství v třídění odpadů

ukázka předmětů z recyklátu

Pardubice (11.5.2015) – V loňském roce vytřídil v průměru každý obyvatel Pardubického kraje 68,2 kilogramů plastu, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů. V třídění základních složek odpadů v roce 2014 dosáhl na nejvyšší příčku a obhájit tak skvělý výsledek z roku 2013.

Dlouhodobě patří obyvatelé Pardubického kraje v třídění odpadů mezi nejlepší v zemi a poslední zveřejněné výsledky to opět potvrzují. „V porovnání s ostatními kraji jsme opět nejlepší. To je skvělý dárek k 15. narozeninám kraje,“ prohlásil krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Oproti roku 2013 se podařilo obyvatelům našeho kraje zvýšit množství vytříděného odpadu na jednoho obyvatele kraje o téměř půl kilogramu. Papíru, plastu, skla a nápojového kartonu jsme v loňském roce na hlavu vytřídili 44,6 kilogramů,“ vysvětlil radní.

Jak vyplývá ze statistik třídění v kraji, na jednoho obyvatele kraje připadalo v uplynulém roce 20,4 kilogramů vytříděného papíru, 12,2 kilogramů plastů, 11,7 kilogramů skla a skoro půl kilogramu nápojových kartonů. Nejvíce se, proti roku 2013, zlepšili obyvatelé kraje v třídění plastů a to hned o více než půl kilogramu.

„Za kraj nás takové výsledky velmi těší a všem obyvatelům našeho kraje patří veliké poděkování. Dlouhodobě se u nás třídění odpadů daří. Vždyť před deseti lety činilo množství papíru, plastů, skla, nápojových kartonů 26 kilogramů na osobu za rok. Do loňského roku jsme roční výtěžnost téměř zdvojnásobili. Nadprůměrně, v rámci České republiky, se již daří třídit v podstatě všechny komodity a meziročně u nás vytříděné množství stále stoupá. Potvrzuje se, že se dlouhodobá spolupráce se společností EKO-KOM vyplácí,“ popsal srovnání Václav Kroutil.

Součástí spolupráce Pardubického kraje a společnosti EKO-KOM, a. s., jsou vzdělávací a propagační aktivity a zahušťování sítě barevných nádob na tříděný odpad. Tím se stále přibližují kontejnery občanům a třídění se tak pro ně stává pohodlnějším. Jen v loňském roce bylo v kraji celkově instalováno dalších 549 nových barevných kontejnerů. Od roku 2005, kdy jich bylo v kraji instalováno 6558, se do současnosti zvýšil počet nádob na tříděný odpad o téměř šest tisíc. „To je téměř dvounásobný nárůst a aktuálně tak mají obyvatelé kraje možnost umístit tříděný odpad do téměř 12,5 tisíce barevných kontejnerů,“ doplnil Václav Kroutil.

Jedno průměrné kontejnerové hnízdo slouží v současnosti pro 142 obyvatel, zatímco v roce 2005 to bylo ještě o 80 obyvatel více.

Rubrika: Aktuality