Putovní výstava opět představuje proměny vlasti

Pardubice (25.5.2018) V minulém týdnu byla v Praze na Vyšehradě slavnostně zahájena putovní výstava Má vlast cestami proměn, kterou Pardubický kraj podporuje už od roku 2015. Zahájení 10. ročníku se zúčastnil také radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Má vlast cestami proměn je koncipována jako putovní roční výstava, do které se mohou přihlásit se svými proměnami města, obce, kraje nebo neziskové organizace. Pardubický kraj má letos čtyři zástupce. První z nich je Litomyšl, která návštěvníky výstavy seznámí s proměnou nábřeží řeky Loučné. Dále náš region reprezentuje Poříčí u Litomyšle s proměnou Orlovny. Třetím zástupcem je Ronov a jeho proměna ronovského parku. Posledním reprezentantem Pardubického kraje je Veselí u Přelouče, které na výstavě představuje Centrum aktivního odpočinku.

 „Všechna místa jsou krásná a něčím zajímavá. Litomyšl je známá jako kraj Smetany a Martinů, Poříčí u Litomyšle zase získalo Zlatou stuhu v celostátním kole Vesnice roku za péči o zeleň. V Ronově nad Doubravou se v roce 1942 natáčel film Městečko na dlani, mnoho z účastníků natáčení však během 2. světové války zemřelo. Ve Veselí u Přelouče pak proběhla revitalizace potoka, jehož meandry jsou vidět pouze z nadhledu, v čemž vidím určitou symboliku – je důležité mít nadhled a na věci se dívat z vyšší perspektivy,“ komentoval radní Václav Kroutil, který dodal: „Nejen proměny Pardubického kraje, ale všechny stojí za výlet a zhlédnutí.“

Po slavnostním zahájení v Praze na Vyšehradě se výstava rozdělí do několika kolekcí a cestuje po celé zemi. Často ji můžete vidět přímo v obcích, ve kterých se jedna z proměn přímo nachází. Více informací i místa, kam za výstavou, najdete na www.cestamipromen.cz.

Rubrika: Aktuality, Venkov je dobrým mistem pro život