Soutěž v třídění odpadů O perníkovou popelnici má své vítěze

Pardubice (28.5.2019) – Už po dvanácté soutěžily obce v Pardubickém kraji  „O perníkovou popelnici“. Výsledky soutěže třídění odpadů za rok 2018 byly slavnostně vyhlášeny dnes, a to hned ve třech kategoriích dle počtu obyvatel měst a obcí. Absolutním vítězem se stalo město Seč.  

Soutěž obcí Pardubického kraje ve třídění odpadů každoročně vyhlašuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM a.s. společně s Pardubickým krajem. Pořadí obcí je výsledkem celoročního sběru tříděného odpadu, respektive množství vytříděného odpadu na jednoho obyvatele za celý rok 2018. V tomto roce obce soutěžily už po dvanácté. „U této soutěže jsem prakticky od jejího začátku. Je velmi příjemné sledovat, jak množství vytříděného odpadu za tu dobu stouplo. Obce a města se snaží vytvářet svým obyvatelům podmínky pro pohodlné třídění a vyplácí se to. Držím palce všem obcím, které se tomuto tématu naplno věnují a gratuluji všem, kteří se v ročníku 2018 probojovali až na stupně vítězů,“ řekl radní Pardubického kraje pro životní prostředí a zemědělství Václav Kroutil.

SKOKAN ROKU

Obce každoročně soutěží ve třech kategoriích dle počtu obyvatel, vyhlašuje se také absolutní vítěz soutěže a skokan roku – tedy obec, která se v meziročním srovnání posunula o nejvíce příček v pořadí směrem vzhůru. Takovou obcí v loňském roce byly Nové Hrady. Tato obec ležící nedaleko Vysokého Mýta a s necelými třemi stovkami obyvatel poskočila o 87 míst. „Občany motivujeme doplacením rozdílu mezi cenou za odvoz a uložení odpadu. V poslední době narostlo množství odpadu do takové míry, že současný počet nádob bývá zaplněn do druhého dne po vysypání. Zaměstnanci obce pravidelně uklízejí kolem kontejnerů, aby vzhled obce nepůsobil odpudivě. Ke zlepšení situace, bychom potřebovali navýšit počet kontejnerů na plast a papír,“ komentoval aktuální stav ve Nových Hradech starosta obce Jaromír Raba.

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ / OBCE DO 2000 OBYVATEL

Absolutním vítězem napříč všemi kategoriemi je město Seč. Zvítězilo i ve své kategorii obcí a měst do 2000 obyvatel. O rok dříve byla Seč na stříbrné příčce, letos v množství vytříděného odpadu porazila druhou Čeperku a třetí Jaroměřice.

OBCE DO 300 OBYVATEL

V kategorii nejmenších obcí do 300 obyvatel se objevují na předních příčkách stálice soutěže. Za rok 2018 „zlatou“ Perníkovou popelnici vyhrála obec Neratov, která v minulosti už získala i několik titulů Absolutního vítěze, následovaná obhájcem loňského druhého místa obcí Plch a třetími Přepychy. V ročníku 2017 byli neratovičtí „až“ třetí.

OBCE NAD 2000 OBYVATEL

Nejlepší třídiči odpadů v městech Pardubického kraje jsou v Litomyšli. Mezi obcemi nad 2000 obyvatel město proslulé mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl a zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO předstihlo Moravskou Třebovou a Opatovice nad Labem.

„První tři místa v každé kategorii i skokana roku odměňujeme nejen titulem, diplomem či skutečnou popelnicí z perníku, ale zaslouženě si starostové odvážejí také šeky na finanční odměnu. Obce tyto peníze obvykle vracejí zpět do systému sběru tříděného odpadu. Někteří starostové přiznávají, že i toto je motivace proč třídit a proč systém stále zlepšovat,“ doplnil regionální manažer společnosti EKO-KOM Stanislav Dokoupil.

KOLEKTIVNÍ SYSTÉMY

V rámci soutěže O perníkovou popelnici jsou vyhlašovány také dvě ceny kolektivních systémů.

ELEKTROWIN v rámci zpětného odběru elektrozařízení oceňuje vítěze ve dvou kategoriích dle počtu obyvatel a také skokana roku. V této soutěži se hodnotí nejvyšší dosažená výtěžnost zpětného odběru velkých a malých domácích spotřebičů a elektrického a elektronického nářadí. V kategorii obcí do 2000 obyvatel zvítězila obec Pastviny, v kategorii obcí nad 2001 obyvatel cenu získávají Opatovice nad Labem. Skokanem roku, tedy obcí, která zaznamenala nejvyšší procentuální meziroční nárůst sběru elektrozařízení, je obec Řeťová.

Druhým kolektivním systémem, který vyhlašuje výsledky soutěže sběru drobného elektra, například malých domácích spotřebičů, spotřební elektroniky, lékařských přístrojů, hraček apod., je ASEKOL. V kategorii obcí do 2000 obyvatel vítězství obhájily Slepotice, stejně jako Přelouč v soutěži měst nad 5000 obyvatel. V prostřední kategorii měst do 5000 obyvatel zvítězilo Jevíčko. Kolektivní systém ASEKOL uděluje také speciální odměnu za největší výtěžnost „červených kontejnerů“. Tuto cenu získala obec Svídnice.

Rubrika: Aktuality, Bioodpad není odpad, obnovitelné zdroje