Evaluační mise v Národním geoparku Železné hory na vstup do sítě Globálních geoparků UNESCO

  

Ve dnech 22. – 25. června 2016 proběhla na území Národního geoparku Železné hory evaluační mise, jejímž cílem bylo zhodnotit potenciál a možnosti tohoto území pro vstup do sítě Globálních geoparků UNESCO. Jako hodnotitelé se mise zúčastnil pan Richard Watson z Irska a paní Wen Huang z Číny.

Spolu s managementem geoparku navštívili hodnotitelé řadu lokalit geoparku (Brloh, Berlova vápenka, Lichnice, Seč, Chotěboř, Ctětín, Skuteč, Proseč a Chrudim), kde měli možnost se setkat nejen se zajímavou geologií oblasti, ale především se zajímavými lidmi, nejčastěji pak partnery geoparku, bez kterých by geopark nefungoval.

„Vedle lidí byla hodnotitelům prezentována i místní gastronomie ve formě regionálních produktů certifikovaných značkou „Železné hory – regionální produkt“ a místní kultura ve formě vybraných muzeí nejen s geologickou tematikou“ doplnil radní Václav Kroutil.

Čtvrteční večer se hodnotitelé vznesli nad geopark v horkovzdušných balonech a měli tak unikátní možnost se podívat na geologicky a geomorfologicky pestré území z ptačí perspektivy.

Výsledky tohoto hodnocení budou známy nejdříve na konci září 2016. V případě úspěchu by Národní geopark Železné hory získal na 4 roky titul Globální geopark UNESCO, který by jistě zvýšil prestiž a atraktivitu nejen Železných hor, ale i celé České republiky.

 

Rubrika: Aktuality