V Přelouči byl obnoven památník Antonína Švehly

Obnovený památník Antonína Švehly

Pardubice (22.6.2015) – Do centra Přelouče se vrátil památník bývalého předsedy československé vlády v letech 1922-1929, agrárníka a účastníka protihabsburského odboje Antonína Švehly. Původní téměř pět metrů vysoký pomník vystavěný v roce 1937 zmizel z místa po roce 1948. Slavnostního aktu se zúčastnil také radní Pardubického kraje zodpovědný za oblast zemědělství a životního prostředí Václav Kroutil.

„Antonín Švehla byl ve své době uznávaným politikem, který měl velice blízko k tehdejšímu prezidentovi T. G. Masarykovi. Byl to národohospodář, jakého by měla mít každá vláda. Je nutné si uvědomit, že Antonín Švehla měl úctu k půdě, chlebu a lidem na venkově,“ uvedl radní Václav Kroutil.

K městu Přelouč měl Antonín Švehla vřelý vztah a opakovaně ho také navštívil. Poprvé v roce 1905, podruhé pak v roce 1927 při příležitosti oslav bratranců Veverkových. V roce 1937 nechali přeloučští agrárníci v čele s Václavem Linhartem vystavět Švehlovi pomník, který se nacházel na tehdejším náměstí Svobody (dnes křižovatka u hotelu Fontána). Výstavný pomník navrhl a zrealizoval akademický sochař Alois Bučánek. V době druhé světové války byla socha z obavy před rekvizicí sejmuta a po roce 1948 byla zničena.

 

Rubrika: Aktuality, Venkov je dobrým mistem pro život