Den Země byl oslavou přírody i světa neziskovek

Ke stánku Českého svazu zahrádkářů, kde děti poznávaly rostliny,nakoukl i radní Václav Kroutil

Pardubice (23.4.2015) – Pardubice se 22. dubna připojily již popáté k mezinárodnímu svátku Dne Země. Pernštýnské náměstí na jeden den ožilo velkou oslavou naší planety. Zábavný program plný soutěží si užívaly především děti z pardubických základních a mateřských škol. Společně poznávaly přírodu, malovaly velký obraz planety a nezapomněly naší Zemi napsat také milá přání k jejímu svátku.

Pestrý program plný poznávacích soutěží a kulturních vystoupení místních školáků si pro všechny návštěvníky připravila Koalice nevládek Pardubicka společně s dalšími 30 neziskovými organizacemi z celého Pardubického kraje.

Spolupořadatelem oslavy bylo také informační centrum Europe Direct a Pardubický kraj. „Jsem velmi rád, že můžeme již pátým rokem slavit Den Země, je to i svátek neziskových organizací, myslím, že vše do sebe velmi pěkně zapadá. Smyslem Dne Země je připomenutí myšlenky ohleduplnosti k životnímu prostředí, jehož jsme samozřejmě i my lidé součástí. Měli bychom proto být ohleduplní i mezi sebou, a právě toto odráží činnost neziskových organizací, které pracují pro druhé, dokáží naslouchat potřebným a jsou tak inspirací ostatním,“ vysekl poklonu neziskovkám Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

„Organizace spojených národů vyhlásila rok 2015 rokem půdy, což letošní oslavy ještě umocňuje,“ doplnil radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Nad Dnem Země převzala záštitu také pardubická senátorka a ředitelka školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská „Když člověk přijde na náměstí tak vidí velké mraveniště, které už od rána žije, děti i dospělí se při plnění úkolů seznamují s činností neziskovek, je tedy velmi dobře, že neziskový sektor dokáže být také vidět a uspořádat pro Vás všechny tuto skvělou oslavu Dne Země,“ ocenila smysl setkání místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Velkým zpestřením a lákadlem celého dne bylo malování společného obrazu planety Země, do kterého se zapojila většina dětí, které Den Země navštívily. Díky nápadu Koalice nevládek Pardubicka a organizace CEDR Pardubice vzniklo unikátní plastické umělecké dílo, které nyní čeká pouze na vhodné místo k vystavení před veřejností.

Letošní oslava Dne Země byla zároveň i veřejnou sbírkou šatstva pro všechny potřebné, kterou zde díky Koalici nevládek Pardubicka uspořádala pardubická charita. Na náměstí se tak na jeden den objevil speciální kontejner známý z pardubických ulic. „Oblastní charita Pardubice má ve městě rozmístěno 10 červených kontejnerů na oblečení. Hlavními příjemci věcí z charitního sociálního šatníku jsou lidé ohrožení chudobou a sociálním vyloučením z Pardubic a okolí,“ sdělil podrobnosti o této dobročinné aktivitě Vojtěch Homolka z Oblastní charity Pardubice.

Všichni návštěvníci oslavy mohli naší Zemi napsat také přání do připravené kroniky. Přály a děkovaly především ti nejmenší. „Ať se ti zrodí hodně rostlinek, ať máš hodně síly a nejsi znečišťovaná, protože tě máme rádi,“ stojí v jednom z přání napsaném dětským krasopisem. Děti k přání často přidaly i slib, že samy budou pomáhat chránit přírodu. Právě takový závazek by měl být společný nám všem, Den Země nám jej bude každoročně připomínat.

Rubrika: Aktuality, Vzdělání, mladá generace