Svátek sklizně i letos provoní Pernštýnské náměstí a zámek

Pardubice (20.9.2017) – Již tradičně se na Zámku Pardubice a Pernštýnském náměstí uskuteční svátek tradic a řemesel, zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje. Představí se tu také krajské organizace z oblasti kultury, sociálních věcí a školství. Krajské dožínky nabídnou v neděli 24. září třeba ochutnávky, hudební a taneční vystoupení, ale i loutkové divadlo.

Na pardubickém zámku vše vypukne už dopoledne v 10 hodin. Organizátoři připravili program zejména pro rodiny s dětmi, ale ani ostatní se rozhodně nudit nebudou. Děti se zblízka setkají s domácími zvířaty z tradičních hospodářských chovů a připraveny jsou i soutěže a dílny. Zajímavostí bude třeba i historická převlékárna litomyšlského muzea, kde si zájemci mohou vyzkoušet dobové kostýmy. Pohodovou atmosféru nedělního odpoledne zpestří i flašinetář a folklorní vystoupení.

Chybět nebudou různé ochutnávky a také ukázky řemesel. Návštěvníci budou moci také zhlédnout výstavu historického zemědělského nářadí a třeba ruchadlo bratranců Veverkových, které letos slaví 190 let od svého vzniku.

Program na Pernštýnském náměstí zahájí v 11 hodin dopoledne dechová hudba od Ústí nad Orlicí Řetůvanka, kterou bude následovat cimbálovka Jožky Šmukaře a folklórní soubor Baldrián. Odpoledne zaplní pódium skupina Ready Kirken, Karel Gott Revival a od 18 hodin zpěvačka Olga Lounová. Kromě toho na návštěvníky čeká také ukázka zemědělské techniky, prodej potravin vyhlášených v soutěži MLS Pardubického kraje nebo jízdy koňskými kočáry z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem či loutkové divadlo.

Program na zámku:

13.00 h – DFS Perníček

13.30 h – Banda di Feste

14.30 h – folklorní soubor Baldrián

15.10 h – Trdlo

16.30 h – Big Band Chrudim

Východočeské muzeum v Pardubicích připomene výročí ruchadla bratranců Veverkových.

Letos je tomu 190 let, co byla poprvé předvedena orba ruchadlem v Rybitví u Pardubic. Ve 13, 15 a 17 h se v historické expozici muzea dozvíte, jak bylo ruchadlo vynalezeno a co obnáší restaurování dobového ruchadla. Ze stálých expozic bude otevřena jen historická Pardubice – příběh města, kam můžete vstoupit zdarma. Volný vstup bude i do výstavy Tak jsme žili ve 20. století, která 24. 9. končí. Na nádvoří zámku si vyzkoušíte i mletí obilí na kamenném mlýnku, žernovu.

Regionální muzeum Vysoké Mýto již tradičně předvádí výmlat obilí na zubové mlátičce s vytřásadly poháněné motorovou lokomobilou. Letos přibude také lisování slámy lisem poháněným elektrickou lokomobilou, tedy převozným, malí návštěvníci si v dětském koutku pohrají s plechovými traktory a obrázkovými skládacími kostkami. Chybět nebude opékání brambor. Všechny uvedené stroje jsou autentickými předměty z období mezi světovými válkami.

Východočeská galerie v Pardubicích pomocí pracovních listů seznámí návštěvníky zábavnou formou s několika významnými malíři a jejich tvorbou. Expozice se zároveň promění do vizuální herny, kde dojde k aktivaci všech smyslových podmětů. Obrazy budou moci poslouchat, ohmatávat a dotvářet podle svých představ.

Regionální muzeum v Litomyšli U nás na venkově

Víte jak se obléká kroj? Jak se v něm dá pohybovat a zda by vám slušel? Nevíte? Přijďte si ho vyzkoušet! Čekají na vás repliky tradičních slavnostních venkovských krojů, které se nosily ve druhé polovině 19. století až v podstatě dodnes. Naučíme vás, jak se správně obléknout, jak se jmenují jednotlivé kusy oblečení apod. A kdy se kroj oblékal? Ve slavnostní verzi se nosil při významných příležitostech – křtiny, svatby, poutě, dožínky … Na zkoušení pro vás máme připraveny kroj pro muže, ženu, chlapce a dívku se zaměřením na Litomyšlsko. Můžete se v něm vyfotit a svým kamarádům či známým poslat selfíčko.

SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim a SPŠ potravinářská Pardubice připraví sladké a slané kynuté dožínkové pečivo (koláče, vdolky, rohlíčky…) a trvanlivější sladké kousky ze školní cukrárny. Vše připravují žáci se svými učitelkami odborného výcviku. V rytířském sále připraví soutěž v rozpoznávání jednotlivých druhů mouky a produktů z obilí, zdobení perníčků s dožínkovou a podzimní tematikou.

Regionální muzeum v Chrudimi představí podzimní lidové zvyky – posvícenské koláče, tkaní na malém stavu, výlov ryb aj.

SŠ zemědělská a VOŠ Chrudim přiveze na dožínky selátka, kozy, ovce a telátko, kterému již tradičně vyberou jméno návštěvníci akce. SŠZ a V Lanškroun přiveze krávu s teletem, oslici s malým oslíkem a koně. Zároveň nabídnou školou vyráběné mléčné produkty – mléko, sýry nebo jogurtové dezerty.

U stánku Domu dětí a mládeže BETA si děti vyrobí hned tři výrobky v kreativních dílnách. Zápichy do květináčů z žinylkových drátků, květinové nebo se zvířátky. Ve druhé dílně mají připraveny textilní květinové dekorace – výrobu šitých broží, čelenek a věnečků. Ve třetí dílně si děti osvojí práci s papírem – vytvoří různé mandaly, zápichy nebo tematická pexesa. U stánku bude do 15 h hodin malování na obličej.

SŠOŘ a S Žamberk představí dva obory – stavební a gastro. Děti si ozdobí perníčky nebo budou modelovat z cukrářské modelovací hmoty. Kluky možná víc zaujme vyřezávání dřevěných předmětů.

SŠUP Ústí nad Orlicí předvede tkaní na malém stavu.

Ekocentrum Paleta vám poradí s výrobou bylinkového mýdla a na jejich stanovišti vyzkoušíte i mlácení obilí cepy.

SPŠ stavební Pardubice a SOŠ a SOU Třemošnice seznámí s prací uměleckých kovářů, malířů a truhlářů. Děti si jednoduché činnosti vyzkouší.

OU Chroustovice a SŠ zahradnická a technická Litomyšl přivezou na zámek podzimní dekorace z přírodnin nebo suché vazby z trav a obilí. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky a malování na obličej. Chroustovice ukážou i malý včelí úl a budou prodávat med.

Pracovní dílny a prodej výrobků připravila i Škola Svítání nebo Domov na zámku Bystré.

Rubrika: Aktuality, Regionální potraviny na regionální stůl