Okresní zahrádkáři vystavují své klenoty v pardubické Reálce

Pardubice (22.9.2017)  - V sále Jana Kašpara budově Reálky na Krajském úřadě Pardubického kraje odstartovala v pátek ráno Okresní výstava ovoce, zeleniny a květin, kterou pořádá Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Pardubice ve spolupráci s Pardubickým krajem. Výstava trvá až do neděle 24. září. Otevřeno je vždy od 9 do 17 hodin.

„Jsem rád, že se tradiční výstava zahrádkářů pardubického okresu přesunula do naší budovy Reálky a vhodně tak doplňuje blížící se Krajské dožínky, které se uskuteční na Pernštýnském náměstí a Zámku Pardubice. Pro návštěvníky výstavy je po celou dobu připravena odborná poradna, stánkový prodej zahrádkářských potřeb, ovoce, kaktusů a cibulovin. Součástí výstavy je také vyhodnocení nejlepších exponátů ovoce, zeleniny a květin,“ uvedl radní Pardubického kraje pro oblast zemědělství, životního prostředí a venkova Václav Kroutil.

 „První zahrádkářské spolky na Pardubicku byly založeny pod vlivem brněnského Svazu zahrádkářů a přátel přírody, a to v roce 1935 v Pardubicích. Organizovaná činnost zahrádkářů, která byla přerušena 2. světovou válkou, se začala znovu obnovovat až po válce. V současné době naše organizace sdružuje celkem o 2544 řádných a 11 čestných členů v 20 zahrádkových osadách a 26 organizací s přídomními zahrádkáři. Tito zahrádkáři hospodaří na 1749 zahrádkách v zahrádkových osadách a 677 přídomních zahrádkách, což představuje hospodaření na více než 84 hektarech půdy,“ uvedl předseda Územní sdružení Pardubice Ivan Sádovský. „Kromě pěstování ovoce, zeleniny a květin pořádáme různé přednášky a instruktáže v rámci odborného vzdělávání nejen našich členů, ale i všech našich sympatizantů, zájemců o pěstování rostlin. Nezapomínáme ani na naše nástupce, jelikož pořádáme akce pro děti z mateřských a základních škol. Spolupráce s ostatními zájmovými organizacemi jsou samozřejmostí. Spolupráce s včelaři, chovateli, hasiči, členy ČČK, důchodci, Sokolem a obecními úřady jsou samozřejmostí,“ dodal Sádovský.

Rubrika: Aktuality, Regionální potraviny na regionální stůl, Venkov je dobrým mistem pro život