V Libchavách se diskutovalo o vývoji klimatu i pojištění

V Libchavách se diskutovalo o vývoji klimatu i pojištění

České Libchavy (13.10.2017) - V Českých Libchavách se za účasti krajského radního zodpovědného za životní prostředí, zemědělství a venkov Václava Kroutila uskutečnil ve středu odborný seminář s názvem Počasí, pojištění, PGRLF. Setkání zorganizovala Regionální agrární komora Pardubického kraje.

„Jsem rád, že se seminář, jehož cílem je především seznámit odbornou zemědělskou veřejnost s problematikou vývoje klimatu, zemědělského pojištění a s aktuální činností Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, stal již tradicí. I letos byly příspěvky odborníků i následná debata na vysoké úrovni,“ zhodnotil průběh radní Václav Kroutil.

„Každý rok se snažíme do našeho kraje přivést zajímavého a známého odborníka s vazbou na počasí. Často býváme svědky toho, že média veřejně propagují zemědělce jako věčné stěžovatele ať už prší, sněží nebo svítí sluníčko. A i to je jeden z cílů našeho semináře – propojovat světy zemědělství a nezemědělské veřejnosti, v tomto případě informovat ony známé osobnosti o aktuálních problémech našeho oboru,“ uvedla ředitelka Agrární komory Chrudim Vanda Rektorisová.

Do letošního ročníku přispělo svými příspěvky několik významných osobností. Jednou z nich byla meteoroložka a moderátorka Taťána Míková, která ve své přednášce uznala, že počasí je alfou a omegou zemědělců a aktuální předpovědi jsou pro ně velmi důležité. Tématem odborníka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Petra Štěpánka bylo sucho, které je skloňováno už třetím rokem, protože se stále zvětšuje. Seminář obohatil také předseda představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) Zdeněk Nekula. Jeho tématem byl PGRLF jako partner pro rozvoj podnikání na venkově za každého počasí.

Jedním z probíraných témat pak byl také Fond těžko pojistitelných rizik a slovo dostali i zástupci pojišťoven zabývajících se zemědělským pojištěním.

 

Rubrika: Aktuality, Venkov je dobrým mistem pro život